Projekty

Podwodne nagłośnienie do najgłębszego basenu na świecie.

W marcu roku 2013 w skrzynce mailowej Aqson pojawiła się wiadomość, że klient ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest zainteresowany instalacją podwodnego systemu nagłośnieniowego.

Już ta wiadomość była bardzo ekscytująca.

Po wymianie kilku emaili okazało się, że ów klient to nie kto inny jak:

Tak, zgadza się! Tym klientem był Książę Dubaju.

Otóż w Dubaju w roku 2013 prowadzona była inwestycja polegająca na budowie najgłębszego basenu na świecie przeznaczonego dla płetwonurków. Basen miał liczyć 40m głębokości i ten właśnie basen miał posiadać system nagłośnienia podwodnego.

Kolejne zadanie z cyklu: nikt tego jeszcze nie robił i czy jest to wykonalne?

Ekstremalne warunki, ogromne ciśnienie i dźwięki relaksującej muzyki?

Jak się spodziewacie Aqson podjął się tego arcytrudnego zadania.

Po wstępnej weryfikacji przez głównego wykonawcę obiektu zaczęliśmy opracowywanie projektu.

W międzyczasie zostaliśmy poproszeni o wideokonferencję z przedstawicielami inwestora oraz głównymi inżynierami. Przez ponad 90 minut Daniel Kopeć odpowiadał na wszystkie pytania i szczegóły techniczne przed komisją 10 inżynierów i ekspertów ze strony wykonawcy projektu. Konferencja przebiegła bardzo pozytywnie i rozwiała wszelkie wątpliwości Inwestora.

Specyfikację techniczną głośników podwodnych, które mogły spełniać tak trudne wymogi Aqson ustalił indywidualnie pod to zamówienie z założycielem i właścicielem firmy OceanEars specjalizującej się w budowie głośników oceanicznych.

Po dokonaniu niezbędnych obliczeń akustycznych i budowlanych został stworzony projekt, który został przekazany do Inwestora.

Po załatwieniu niezbędnych formalności czekaliśmy tylko na ostateczne podpisanie umowy wykonawczej.

Po czasie okazało się, że w trakcie budowy obiektu doszło do tzw. katastrofy budowlanej i obiekt się zawalił nim jego etap budowy pozwolił Aqsonowi na realizację tego niesamowitego systemu. Inwestycja została zaniechana.

Pewien niedosyt pozostał ale świadomość, że to właśnie Aqson miał taki system montować motywuje nas do dalszej pracy i rozwijania systemów podwodnego dźwięku by służyły dla jak największej ilości odbiorców.

Z ciekawostek: niedawno doszła do nas informacja, że w Polsce powstaje taki właśnie obiekt, z tym, że jego głębokość będzie wynosiła 44m. Nazywa się Deepspot. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: https://www.deepspot.com/pl/

Na nieszczęście właściciela Deepspot Aqson był w zawieszeniu przez okres kilku lat w związku ze zmianą kraju zamieszkania i ta realizacja nie mogła być wykonana. Właściciele obiektu nie uwzględnili podwodnego systemu nagłośnienia na etapie tworzenia wizji obiektu lub nie znaleźli firmy, która byłaby w stanie taką realizację wykonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *