Podwodne Sesje Muzyczne

Podwodna komora bezechowa

W styczniu 2016 roku na skrzynce mailowej Aqson pojawiło się zapytanie od ośrodka badawczego zlokalizowanego w Polsce, specjalizującego się w badaniach oceanograficznych oraz certyfikacji produktów morskich i medycznych.

Otóż zapytanie dotyczyło kwestii czy Aqson jest w stanie pomóc stworzyć wytłumienie do komory zanurzonej w wodzie morskiej o obniżonym ciśnieniu, w którym działają fale morskie by móc dokonywać precyzyjnych pomiarów hałasu emitowanego przez śruby statków pod wodą.

Z pozoru nie bardzo skomplikowane pytanie po głębszej analizie okazało się bardzo trudne do realizacji.

Otóż, drogi Czytelniku, musisz wiedzieć, że materiały dobrze pochłaniające dźwięk, a z takich są wykonywane komory bezechowe, bo zasadniczo o tym jest tu mowa, muszą być bardzo porowate. Nie chodzi tylko o ich powierzchnię lecz całą strukturę co w rzeczywistości oznacza, że są delikatne i wrażliwe na działanie jakichkolwiek sił.

Jednak wiele godzin analiz, wyliczeń i kontaktów z producentami najróżniejszych materiałów przyniosły spodziewany efekt.

Udało się znaleźć firmę w Niemczech, która była w stanie wyprodukować dla nas materiał o odpowiednich parametrach fizycznych i akustycznych.

Projekt zawierał wykonanie 800 sztuk ostrosłupów z tego materiału o precyzyjnie wyznaczonych wymiarach mocowanych na innego typu materiale.

I tak właśnie powstał projekt wykonawczy pierwszej na świecie podwodnej komory bezechowej ze wzmocnioną strukturą do pracy w ciężkich warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *